неділя, 7 листопада 2021 р.

Цікаве мовознавство: до Дня української писемності та мови

На початку листопада відзначається державне свято – День української писемності та мови. 

Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи, які мають на меті згуртувати українців навколо рідного слова 

 

 

 

- вшановують пам’ять Нестора-літописця, з якого почалася писемна українська мова, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою. 

Традиційно до свята стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика  і проводиться радіодиктант національної єдності, який проходить на Українському радіо. Щорічна кількість учасників - понад 5 млн із 20 країн світу.

Можливо когось диктант спонукатиме почитати цікаві книги, адже читання збагачує наше мовлення та розвиває мозок. Тож, пропонуємо ознайомитись із книгою К. А. Булаховського "Цікаве мовознавство", що знаходиться в читальному залі нашої бібліотеки. 

Сподіваємось, вона стане у пригоді при написанні диктанут або участі в конкурсі.

Хай щастить! :)

 

 

Топ-10 цікавих фактів про українську мову

1. Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.

2. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".

3. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків прийшли в українську мову з інших мов.

4. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.

5. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов'янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латини, грецької мови та в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).

6. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

7. Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

8. Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.

9. В українській існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму тощо.

10. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар