КАЛЕНДАР
21 грудня сумській краєзнавиці, письменниці, викладачці СумДПУ, мистецтвознавиці, людині високої культури Маргариті Сергієнко виповнилося б 90 років.
Маргарита Вікторівна Сергієнко – корінна сумчанка. Багато років працювала у Сумському державному педагогічному університеті викладачем англійської. Народилася і все життя прожила на вулиці Троїцькій. Ріта Вікторівна мала дивовижний талант доброзичливого спілкування. Саме тому до неї тягнулися люди всіх поколінь.
Маргарита Сергієнко багато займалася історією Сум і видала серію книг, присвячених цій темі: «Подорож із дилетантом, або Мій дім в інтер'єрі Троїцької» (2012 рік), «Подорож із дилетантом, або Роль особистості Павла Харитоненка в історії Троїцького собору» (2014 рік), «Подорож із дилетантом, або Віхи історії міста Суми» (2016 рік).
У передмові до книги:
«#Подорож_із_дилетантом_або_Роль_особистості_Павла_Харитоненка_в_історії_Троїцького_собору» #Маргарита_Вікторівна_Сергієнко розповідає про себе, свою улюблену вулицю Троїцьку і про свої краєзнавчі дослідження:
«Я — корінна сумчанка, я — дитя Троїцької, Дзержинської, знову Троїцької вулиці. Вона, в основному, виховувала мене. Я належу до інтелігенції, але іноді також буваю хуліганкою.
Основні етапи мого життя були пов'язані з прізвищем Харитоненко. Я народилася в пологовому будинку на Троїцькій, у колишньому дитячому притулку, мене хрестили в Троїцькому соборі, лікувалася від усіх дитячих хвороб у дитячій лікарні, пізніше лікувалася в 2-й поліклініці, працювала в педінституті на Троїцькій, моя мама все життя пропрацювала в обласній лікарні, я прихожанка католицької церкви. І все це було побудовано за участю Харитоненків. Згадуючи це, я ніби перегортаю книгу свого життя.
Навесні 2014 року відзначалося сто років з дня закінчення будівництва та освячення Троїцького храму. Я, звичайно, не могла не написати про будівника цього храму. Не могла не відповісти на питання: хто ж він — Павло Іванович Харитоненко — капіталіст-експлуататор чи благодійник і меценат?
Виявила цікаві факти з життя, які підтверджують його незвичайність — підприємець, колекціонер, благодійник, жорсткий експлуататор, спортсмен, прекрасний сім'янин, глибоко віруюча людина, будівник храмів, хлібосольний господар, а й марнотратець — умів програвати.
Що цікаво, Іван Герасимович ніколи б не програв гроші, він засновував капітал. А Павло Іванович у мріях вибудував і втілив у життя своє дітище — Троїцький собор. Але сам не побачив результату.
XIX століття — батьки збирали гроші, нерухомість, жили за Домостроєм. XX століття — сини живуть для свого задоволення, колекціонуючи, будуючи храми і споруди, подорожуючи і теж накопичуючи кошти.
Коли купецтво і промисловці зміцніли, вони зрозуміли, що накопичення йде рука в руці з благодійністю і меценатством. Це був немов національний культурний капітал».
Книги Маргарити Вікторівни Сергієнко ви можете почитати в нашій бібліотеці.
Використана література:
- Сергієнко М.В. Подорож з дилетантом, або Роль особистості Павла Харитоненка в історії Троїцького собору = Путешествие с дилетантом, или Роль личности Павла Харитоненко в истории Троицкого собора / М. В. Сергієнко. — Суми : Фолігрант, 2014. —120 с. : іл. — (Сумщина в іменах).
- Кудлай Є. Пішла з життя сумська краєзнавиця Маргарита Сергієнко [Електронний ресурс] / С. Скакун // Данкор онлайн. — 2023. — 26 черв. — Текст. і граф. дані. — Режим доступу: http://dancor.sumy.ua/news/newsline/461749 (дата звернення 10.10.2023) . — Назва з екрана.
Аліна СКОСЕР, Наталія УСТИМЕНКО
відділ ВСТДІР
Немає коментарів:
Дописати коментар