Лильо І. М. Львівська кухня / І. Лильо; передмова В. Поліщука; худож.- оформлювач Л.А. Бейгер. — Харків: Факт, 2016. — 255 с.: іл.
Історик, львовознавець і гід Ігор Лильо останні кілька років професійно вивчає історію львівської кухні.
«Львівська кухня – це дуже складне явище. Це частина галицької кухні, але вона поділялася на три частини: так звану панську, міщанську й селянську. Велику частину цієї кухні було втрачено після 1944 року. Навіть не стільки через те, що її забороняли, а тому, що ми втратили носіїв цієї кухні – людей, які добре знали, як готувати. І була ще одна причина, про яку не говорять: у Совєцькому Союзі був банальний брак продуктів харчування. Тобто навіть якби галицька господиня хотіла щось зробити, вона не могла це зробити, бо їй не було з чого. У радянський період львівська кухня дуже деградувала. Зараз ми бачимо її відродження, тож дуже важливо пояснити людям, що вона була дуже різноманітна», - каже Ігор Лильо.«Львівська кухня» - не традиційна книга рецептів. Самих описів приготування страв тут не так вже й багато, але багато історичних фактів.
Тут спростовуються росхожі легенди (наприклад, що варити пиво у Львові почали у 1715 році, насправді це сталося набагато раніше – у кінці XV сторіччя).
Тут можна знайти історії про відомих і дуже відомих людей, які так чи інакше мали стосунок до Львова та до львівських страв. Наприклад, Іван Франко полюбляв свого часу усамітнитися за столиком однієї з кав’ярень («Монополь», «Центральна», «Рома»…), перечитуючи пресу та смакуючи добрим чаєм.
А ерцгерцогиня Австрії Марія Терезія, не дивлячись на свій високий статус, цікавилася гастрономією, і навіть залишила для нащадків «бульйон Марії Терезії».
Список персон, про яких ідеться у книзі, значно більший. Ви можете дізнатися також про гастрономічні вподобання Юзефа Пілсудського, Станіслава Лема, Олексія Толстого, Мухаммада Асада та багатьох інших.
Читачі, які цікавляться більше кулінарією, ніж історією, теж не залишаться в накладі. За рецептами, поданими в книзі, можна не лише навчитися готувати галицькі страви, але й поповнити свій словничок колоритними назвами: цвібак, пляцок, салатка, опіканки, андрути, цвіклі тощо.
Якщо вас зацікавила «Львівська кухня» - ласкаво просимо до читального залу, у нас є багато цікавого!
Наталія Устименко,
бібліотекар чит. залу ЦМБ ім. Т.Шевченка
бібліотекар чит. залу ЦМБ ім. Т.Шевченка
Немає коментарів:
Дописати коментар