Що має бути в дитячому путівникові? Яку структуру він повинен мати, яку форму? Усе це не береться до уваги, коли про нове місто хочеш розповісти дитині.
Тут повинен бути вогник, шарм, зачіпка, яка розростеться в неймовірне бажання швидше приїхати до міста, усе дізнатися, доторкнутися, помріяти, розчинитися в часі поза зоною комфорту і потім довго-довго згадувати й захлинаючись розказувати й розказувати, просто збивати з ніг своїми розповідями всіх знайомих людей чи готового вислухати кота…
Про майбутній оазис для спраглих туристів у книжках наших землячок - Анни Коршунової та Світлани Качуровської - розповідає Ірина Варламова в дописі "Дитячий путівник: який він? Міста, які розкрили свої історії для найменших читак" на блозі Yakaboo:
《Дебютант на мапі мандрівної України? Про майбутній оазис для спраглих туристів у книжках Анни Коршунової та Світлани Качуровської.
《Дебютант на мапі мандрівної України? Про майбутній оазис для спраглих туристів у книжках Анни Коршунової та Світлани Качуровської.
Хто не чув найсумнішого анекдоту для сумчан – так це той, де західняк питає: «Суми? Це місто якої області?»Та темні часи минають, місто впевнено входить до списку туристичних вподобань. Приїжджим подобається його затишок, зелень і… щось у його мешканцях. Найчастіше згадують привітність.Молоде, супроти тисячолітніх старших обласних центрів, містечко має на своїй території відповідні їм міста-однолітки. Хто не чув про Ромен, Конотоп та Путивль? Але сьогодні – про книжки, що виросли з любові саме до цього затишного, чарівного міста. Отже, знайомтеся, «Казкове місто Суми. Дитячий путівник» (Видавницво «Час майстрів») та «Маленькі історії чарівного міста» (Видавництво «Юнібук», Суми), які для малих читак написала Анна Коршунова та намалювала Світлана Качуровська.
〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓
Чарівні дами про кохане містоАнна Коршунова – народилася в Кіровограді, а минулого року отримала премію «ВВС – книга року» за повість «Комп і компанія». Виховує двох синів, називає їх найбільшим натхненням для творчості, виявом якої, до речі є не лише книжки. Авторка має колекцію власноруч створених ляльок із неймовірними вбраннями та іменами. Зараз працює й мешкає в Сумах. Цікавиться прогресивними методиками освіти, активно бере участь у популяризації читання.
Чудовий тандем склався в української письменниці з художницею Світланою Качуровською, яка є не лише блискучим художником, а і прикладом життєвої наполегливості та вміння дієво мріяти. Бо саме в її житті освіта економіста та юриста не визначила подальшого шляху. Наперекір обставинам Світлана здійснила свою мрію почавши малювати. Тепер вона радує містян захоплюючими майстер-класами з живопису та ілюструє ось такі небезпечні за цікавістю путівники.На форзаці книжка має мапу м.Суми. Просту, стару і зрозумілу малим читачам, 1655 року. Ось річка, ось фортеця, а ось їдуть переселенці. Одразу згадаю цікавинку для читачів – наприкінці книги їх чекає така ж мапа, але майбутнього міста Суми – з міжнародним музеєм сумок, з триповерховою велостоянкою і з листоношами на дронах.А весь відрізок часу між цими двома мапами і є структурою довідника в сумській історії для малечі. Що цікаво – сторінки не нумеровані, а вгорі в куточках стоїть покажчик століття, мова про яке ведеться на даних сторінках.Перші сторінки яскраво охарактеризували милу рису характеру сумчан – ось вона, привітність – мальовані портрети та лист-привітання від автора й художниці. У листі написані інструкції щодо інтерактивності, як от: «Цей путівник зовсім не образиться, якщо тобі захочеться розфарбувати деякі з його сторінок, бо знає, що ти любиш малювати.» і багато інших – дружніх, мотивуючих порад.
〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓
Туристам – активне читанняУже за два розвороти читачам пропонують розгадати чи не найбільшу таємницю назви міста – чому його названо не в честь головної річки, а в честь її притоки. Для цього малеча разом із дорослими має швиденько вирушити в річкову подорож.Швидко прочитати путівник не вийде. Кожна сторінка ховає в собі й елементи віммельбуху, тобто книжки-розглядалки з безліччю дрібних деталей, і безліч завдань, і розповіді зі зрозумілими поясненнями. Подорож книжкою загартує для довгих піших прогулянок затишним центром – щоби роздивлятися деталі, розшифровувати, досліджувати.Неспішність притаманна для міста Суми, от навіть: «На початку ХХ столітті центральні вулиці Сум були забруковані. Але бруківка була нерівна, вугласта. Робили це навмисне, аби зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод.»
〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓
Де скупати слона та інші корисні знанняЧому в місті не склалося з трамваями, де купали слонів, і що означає голка під дахом найбільшого торговельно-розважального центру міста – ось сходинки до дружби з містом. Цікаві факти, розгорнуті хронологічно в захопливих розповідях, відкривають історію міста в насичених барвах.Інтерактивність путівника просто зашкалює. Окрім екскурсії дітлахи-читаки отримають знання з потаємного письма, основ фотографії, можуть дати волю фантазії розмальовуючи королеву-альтанку чи симпатичного гусара, цілий полк котрих колись у 1765 році створили в Сумах. І все це – прямо на сторінках книжки, які, до речі є досить міцними, яскравими і якісними в оформленні.Місто єдності та добрих людейТаємниці міста розкриються на прикладі підземного ходу до річки Псел, легендою про розбійницю Марусю та ще безліччю пригод. Суми для читачів постануть прикладом меценатства, єдності, замайорять на мапі України як привітне й затишне місто троянд, театрів і водограїв, храмів різних конфесій та вірувань.Дуже трепетно подано тексти про засновників, меценатів міста та героїв уже сучасної України. Вражаюча легенда в цьому путівникові присвячена заступникові міста – Олександру Аніщенку, полковникові СБУ, який заступив собою товаришів у бою (на теренах нинішніх бойових дій в Україні). Авторами цієї легенди стали учні Сумської спеціалізованої школи №30.А більше про пам’ятки архітектури, визначні місця та романтику невеликого містечка варто прочитати дітям разом із дорослими в книжці «Маленькі історії казкового міста».Головні герої казкових, вигаданих, але таких характерних місту Суми в Анни Коршунової та Світлани Качуровської є пам’ятники, театри, світлофори, автівки, словом – усе, що зустрічається гостям і мешканцям містечка кожного дня:«– Привіт, братику! – вигукнув Цукрик. – Як же я за тобою скучив! – Привіт! – відповів Фонтанчик.» с.53Їхні історії – про чисту любов, про добрі справи, про перевірену дружбу. Тексти й романтичні, і сучасні, бо поруч із панянкою Альтаненною, із мадам ТЮГ походжають юні, активні хлопчаки з гаджетами, як от Цукрик. Значення всіх цих видатних об’єктів, що оживають в історії міста, пояснені з допомогою невеликих, вписаних у художню розповідь і — що особливо радує — ненудних замальовок, наприклад:«– Та он мене, коли тут, у сквері, спорудили, знаєте, що тільки не говорили. І що карієс у мене, що я – суцільне кубічне непорозуміння.» С.19
〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓
Хто викрав кому?Однією із найяскравіших героїнь казкових історій є, звісно, чарівна Любася Сердешна (це ліхтар кохання у формі сердечка на старій центральній вулиці з написом «Я чекаю бо кохаю». Так-так, саме без коми. І таємниче зникнення цієї коми описала Анна Коршунова в романтичній історії кохання Любасі і Проблискового маячка (з автівки патрульних, які й у житті часто паркують свої машини на стоянці поряд із ліхтарем).До слова, нещодавно ліхтар якимось чином упав, мешканці так і не дізналися, чи були то хулігани (які в книжці теж фігурують), чи ненароком мийна машина зачепила. Головне, що його вдало поставили на місце і, на щастя, літер і знаків Любася більше не загубила.І путівник, і казкові історії доповнюють один одного, малеча після прочитання «на ти» з містом, бо факти з його історії буквально вплітаються в пам’ять, завдяки художньому оформленню та фантазійній подачі історій головних героїв (театрів, пам’ятників, фонтанчиків і парків).Поява цих книжок для міста Суми та його мешканців – теж визначна подія, бо вже далеко розійшлося це художнє запрошення відвідати затишне зелене містечко на північному сході України.》
Крім цікавого, змістовного і професійного огляду книжок Анни Коршунової і Світлани Качуровської, ви зможете познайомитися з дитячими путівниками по місту Лева та Чернівцям.
Немає коментарів:
Дописати коментар