понеділок, 23 грудня 2024 р.

Анна СТЕН: голлівудська зірка українського походження

23 грудня відзначають День різдвяного кіномарафону. 

Цей день є національним у США, але відзначається у всьому світі шанувальниками доброго різдвяного кіно. Цей день є нагодою для кіноманів та любителів свят загорнутися в теплу ковдру, випити чашку гарячого шоколаду та переглянути свої улюблені святкові фільми. 

А ми пропонуємо вам згадати загадкову кіноактрису Анну СТЕН - уроженку Києва, яка була популярна в 1920–1930-х роках у Радянському Союзі, Європі та США, пройшла тернистий шлях у кіноіндустрії та ніколи не цуралася своєї української ідентичністі.

Саме її називають першою голлівудською зіркою українського походження.


В Україні, де народилася майбутня американська кінозірка, де бурхливо пролетіла її юність, ім'я Анни Стен віддано забуттю. Тим часом Anna Sten з величезним пієтетом згадується буквально у всіх тлумачних зарубіжних кінодовідниках. Далі - більше. Тоді як американські видання в один голос називають актрису "першою українською зіркою в Голлівуді" .


 

СТЕН Анна (справжнє - Фесак Ганна Петрівна; 03. 12. 1908, Київ — 12. 11. 1993, м. Нью-Йорк, США) — актриса. Навчалася у театральній студії І. Чужого, на кіновідділенні Київського театрального технікуму. 

Грала у Малому театрі в Києві. За сприяння відомого режисера К. Станіславського закінчила Державний технікум кінематографії у Москві. Виступала у Першому робітничому театрі Пролеткульту в Москві. 1926 дебютувала в кіно. 1927 зіграла ролі у фільмах «Провокатор», «Дівчина з коробкою», «Земля в полоні». Згодом виїхала до Німеччини, де також знімалася у кіно. 

На запрошення американського продюсера С. Ґолдвіна 1932 переїхала до США. У Голлівуді знялася у 17-ти фільмах, серед яких: «Ми знову живі» (1934), «Шлюбна ніч» (1935), «Солдат удачі» (1955), «Черниця та сержант» (1962). 

У 1938 дебютувала на Бродвеї в п’єсі «Тригрошова опера» Б. Брехта. Актриса неодноразово повідомляла в ЗМІ про те, що є українкою. 

Від 1950-х рр. вона викладала в акторській студії, виступала у телепрограмах. Її ім’я увійшло в аннали історії світового кіно. 

1962 актриса припинила діяльність у кінематографі й практикувала як художниця. Її картини виставлялися в Бостонському музеї, а Смітсонівський інститут улаштував європейське турне творів Стен. 

У 1993 році у газетs Ukrainian Weekly виходить стаття про смерть Анни Стен під назвою Anna Sten, Hollywood’s First Ukrainian Star, Dead at 85 ("Анна Стен, перша українська зірка Голлівуду, померла у 85"). 2010 в Одесі пройшов перший фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі», один із сетів якого був присвячений актрисі. 

Серед численних шанувальників кінокоролеви Анни був і Олександр Вертинський (1889-1957). У жовтні 1934 р. в Атлантичному океані, перебуваючи на борту океанського лайнера "S. S. Lafayette", що відплив з США до Франції, він написав зворушливу присвяту “Актрисе. Анне Стэн”: 

 - Вы покинутый принц золотой андерсеновской сказки – / В голубых ледниках Дева льдов Ваше сердце хранит, / Ваше юное сердце, еще не познавшее ласки, / Превращенное в камень. В сапфир. В темно-синий гранит. / Вы влюблялись во сне? Вы видали весну на Бермуде? / Вы слыхали, как Баха играет в соборе орган? / О какой там любви говорят эти страшные люди? / И за что их любить, этих мстительных злых обезьян! / Вы не знали любви? Но любовь – это просто бессилье. / Вы сдаетесь на милость того, кто заведомый враг. / И, конечно, любовь опалила у Ангелов крылья, / И, конечно, любовь их низвергла из Света во Мрак! / Мой единственный друг, Вы на пленниц совсем не похожи, / Разве мало Вам сцены и славы бенгальских огней? / Вы не знали любви? Но ведь в этом же счастие тоже! / Улыбаться с экрана во тьму никому – никому из людей.


Немає коментарів:

Дописати коментар