Папір – дуже виразний та пластичний матеріал. З нього можна створити цілий світ. Важко повірити? А ви завітайте до нашої бібліотеки і переконаєтесь, що з простого аркушу паперу можна створити диво
Отже - папір! Товстий і тонкий, кольоровий і білий, газетний і альбомний. Ми зустрічаємось з ним щодня вдома, в магазині, в транспорті. Папір нагадує про себе кожного разу, коли ми звертаємось до документів, коли беремо в руки книгу, витягуємо з поштової скриньки кореспонденцію. Ми так звикли до нього, що навіть не звертаємо на нього уваги. А дарма. Адже відкриття паперу, як і винахід колеса, - одне з найбільших завоювань людства. Його універсальність важко переоцінити.
«Паперовий креатив» - так називається виставка об’ємно-просторових композицій з паперу, що 2 вересня відкрилась у відділі літератури з мистецтва. Свої роботи, виконані в техніці паперової пластики, представили студенти відділу декоративного мистецтва СВУМіК ім. Д. Бортнянського. Під керівництвом викладача дизайну Галини Ходико талановита молодь створює вигадливі людські фігури, химерні геометричні композиції, макети чудернацьких споруд.
У Середньовічній Європі черниці виготовляли надзвичайно витончені медальйони, закручуючи на кінці пташиного пера папір з позолоченими краями. Зблизька ці маленькі паперові шедеври створювали ілюзію ніби вони виготовлені з тонких золотих смужок. Саме від “пташиного пера” («quill») походить назва однієї з технік – квіллінг. Найбільшої слави це мистецтво зазнало коли з Європи “перебралося” на Схід. Тамтешні майстри за допомогою найрізноманітніших технік втілювали усі відомі традиції графіки та паперової пластики. Їхні роботи насправді виглядали шедеврами ювелірного мистецтва: оздоблення паперовим мереживом, безліч деталей.Перші чотири століття свого існування паперова пластика вважалася європейським мистецтвом – елітним, елегантним, навіть сакрально-шедевральним. Захоплювалась “паперовим рукоділлям” і англійська принцеса Єлизавета...
Паперова пластика – один із сучасних видів мистецтва. Вона є синтезом різних напрямів, таких як ліплення, аплікація, малювання, колаж, конструювання з паперу.
Паперопластика – це творчий процес конструювання різних форм з паперу шляхом його механічної обробки та трансформації. А саме: складання, скручування, згинання, вирізування, прорізування, гофрування, склеювання тощо.
Серед сучасних майстрів паперової пластики поширилася тенденція зі створення власних технік.Так, австралійський художник Грехем Хей працює у техніці пресування паперових пластів у стопки, яким потім можна надати різноманітні органічні форми. Таким чином можна виготовити мушлю, морське каміння, предмет побуту. Білоруський майстер Сергій Коник працює у надзвичайно простій паперовій техніці, однак у роботах папір поєднується з фольгою, червоним лаком, іншими видами декору. Художник Річард Свіней зосереджує увагу на моделюванні пластичних об'ємів. Його “фішкою” є поєднання жорсткої симетрії композиції та м'якість природних ліній.
Ця техніка дозволяє
створювати напівоб’ємні і об’ємні паперові композиції, схожі зовні з барельєфом
і скульптурою. Квіти, тварини, казкові герої, виконані в цій техніці, за
рахунок об’єму та гри світла й тіні, виглядають як справжні твори мистецтва.
В Україні майстрів паперової пластики не так багато, але хвалитися і пишатися теж маємо ким. Це київський художник Олександр Лідаговський, що працює у техніці витинанки та майстриня паперової пластики Ася Гонца. Те, на що перетворюється папір у руках цієї молодої черкащанки просто потрібно бодай єдиний раз побачити. Її скульптури та маски – шедевральна сув'язь епох.
Виявляється, творчий процес в техніці паперопластики не тільки цікавий, а й
корисний. Він сприяє розвитку гнучкого мислення та фантазії, тренує пам’ять,
увагу й концентрацію, поліпшує координацію рухів і дрібну моторику пальців. А
щє – знижує тривожність, підвищує
самооцінку й упевненість у власних силах.
Тож швидко беремо до рук папір, ножиці, клей і починаємо творити!
А щоб надихнутися творчим настроєм пропонуємо переглянути слайд-шоу робіт з нашої виставки.
Олена Кузьміна,
сектор літератури з мистецтва ЦМБ ім. Т. Шевченка
сектор літератури з мистецтва ЦМБ ім. Т. Шевченка
Немає коментарів:
Дописати коментар